Шукаємо SMMника: як оцінити кандидата при прийомі на роботу 💡

Привіт! Я — Катерина Махаєва, співзасновниця SMM-студії 8tag. За 4 роки роботи студії я оцінювала заявки, приймала на роботу та працювала з багатьма SMM-спеціалістами різного рівня та профілю, а також консультувала інші бізнеси.

 

У цій статті мова піде про те, як команді, що шукає inhouse-спеціаліста з SMM, правильно оцінити кандидатів та обрати дійсно ефективного співробітника.

 

 

1. Визначіться із запитом

 

 

SMM — це широка сфера компетенцій, і SMM-спеціалістами можуть називати себе люди різної кваліфікації. У широкому розумінні SMM-фахівцем буде і контент-креатор, що створює продуктовий фотоконтент та тексти для соцмереж, і трафік-менеджер (“таргетолог”), що спеціалізується на налаштуванні таргетованої реклами.

 

Шукати спеціаліста, що буде експертом одразу в усьому, не варто. По-перше, навряд чи знайдете, по-друге, це відразу висока зарплата, по-третє, краще зосередитися на тому, що порібно саме вашому бізнесу. Або, якщо задача дійсно масштабна і всеохоплююча, розглянути співпрацю з агенцією.

 

Загальний список навичок SMM-спеціаліста виглядає так: володіння інструментами соціальних мереж, копірайтинг, налаштування реклами, підготовка мобільного фотоконтенту, ком’юніті-менеджмент (спілкування з користувачами від імені бренду), стратегія і аналітика, створення live-контенту, іноді — зйомка на професійну камеру, робота з блогерами, дизайн, спеціалізація на продажах, ведення ефірів.

 

Крок 1. Спочатку оцініть, який саппорт може дати існуюча команда. Наприклад, у проекті вже є дизайнер, якому ваш співробітник у майбутньому зможе адресувати задачі. Чудово! Можна виключити дизайн-скіли з вимог до кандидатів і розширити коло пошуку.

 

Крок 2. Визначіться з задачами свого бізнесу у соціальних мережах — хоча б приблизно, постановка точних цілей вже залежатиме від SMMника. Рівень кваліфікації SMM-спеціаліста має відповідати цим задачам. Наприклад, якщо у вас невелике затишне кафе, ймовірно, що в соціальних мережах доцільно робити ставку на візуальний контент, і вам підійде талановитий студент з камерою. А якщо ви готуєте масштабний запуск онлайн-продукту, вам потрібні не світлини з кавою, а сильний SMM-стратег з відповідним досвідом.  

 

Крок 3. Зосередьтеся на пошуках кандидата, що володіє 3-4 навичками, найважливішими для вашого пулу задач, відповідною кваліфікацією й досвідом. Включіть необхідні вимоги до вакансії і підготуйте тестове.

 

 

2. Тестове завдання і портфоліо

 

Клієнти у соціальних мережах будуть бачити контент, який створює ваш співробітник, а не вести з ним бесіди. Тому я рекомендую починати процес вибору з тестового завдання. Це дозволить вам відсіяти до 80% кандидатів ще до співбесіди. Слабких SMMників без досвіду на ринку багато, тож економте час.

 

В тестове завдання включіть типові задачі, з якими буде працювати майбутній співробітник. Не ставте масштабні завдання на кшталт “розробити стратегію” і не захоплюйтесь з кількістю завдань — достатньо трьох-чотирьох.

 

Без виконання тестового можна розглянути кандидата, який надав якісне портфоліо. В портфоліо мають бути приклади робіт різного формату відповідно до навичок (тексти, фотографії, результати рекламних кампаній тощо) з зазначенням, що роботи належать саме кандидату, а не команді, в якій він працював раніше. Можливий комбінований варіант: кандидатам без портфоліо надсилати тестове, інших розглядати за портфоліо.

 

В моєму досвіді були випадки, коли тестові завдання кандидати робили не самостійно, а портфоліо складали з майже повністю чужих робіт. Тому потрібні співбесіди. 

 

 

3. Співбесіда

 

 

Окрім профільних навичок є декілька моментів, на які варто звернути увагу на співбесіді.

 

Адекватність. SMMник — це так чи інакше фахівець з комунікації. Якщо вже на співбесіді ви чуєте сексистський жарт, натяк на те, що земля пласка, або що кандидата “бісять тупі люди в коментарях”, це дзвіночок. Якщо це спливло вже на співбесіді, воно може проявитися й в спілкуванні з клієнтами у соціальних мережах.

 

⚠️Креативність та ексцентричність — гарні характеристики для спеціаліста з соціальних мереж. Мова йде лише про відверті стоп-сигнали.

 

Хард скілз. Найважливіша навичка для SMM-спеціаліста (як це не дивно) — розбиратися саме в соціальних мережах. Кандидат має розумітися на тому, як працюють алгоритми стрічок, бути в темі оновлень, трендів, володіти інструментарієм, чітко розуміти, яких цілей може досягти бізнес за допомогою соціальних мереж, і як це зробити. 

 

⚠️Якщо вам здається, що фахівець не зовсім правий, задайте уточнюючі питання. Може виявитися, що він просто володіє глибшою експертизою, ніж ви, і така людина вам якраз і потрібна. А от якщо кандидат не зможе чітко відповісти, це дзвіночок. Або він дійсно плаває в питанні, або — ще гірше — не вміє логічно аргументувати свою точку зору.

 

Софт скілз. Кандидат має вміти аргументувати свою точку зору. Фактично, в цьому полягає частина його роботи. Експерт він, а не ви, тож SMMник має самостійно аналізувати ситуацію, пропонувати рішення, надавати чітку аргументацію, прогнозувати результати і аналізувати підсумки. Так команда зможе оцінити ефективність його дій.

 

⚠️ Орієнтація на результат, аналітичне мислення, стратегічне мислення, командна робота. Важливі компетенції, що доповнюють попередній пункт. SMMник має бачити картину в цілому та вміти правильно поставити цілі, а вже потім приймати відповідні рішення, виконувати конкретні задачі і формувати завдання для інших.

 

Освіта. Університету SMM не існує, вибачте. Тож наявність вищої освіти майже ніяк не стосується справи. Проте закінчення профільних курсів, участь в конференціях, орієнтація в авторитетах індустрії і джерелах профільних знань говорять на користь кандидата.

 

Досвід. Виходячи з ваших задач і бюджету, ви самі можете приблизно оцінити бажаний рівень досвіду кандидата. Вимагайте не “вже 2 роки в SMM”, а перелік проектів, з якими працював спеціаліст, інформацію про те, яку саме роль він у них виконував, та конкретні досягнення.

 

⚠️ Іноді досвід не грає вирішальної ролі. Саме для цього ми дали можливість кандидатам проявити себе на тестовому завданні.

 

Складіть список відповідних питань та не забудьте тримати під рукою CV та тестове: дуже продуктивним буває задавати питання по виконаних завданнях. 

 

4. Випробувальний термін

 

Пам’ятайте, що ви шукаєте людину, яка буде розбиратися в питанні краще, ніж ви. Тримайте це в голові, щоб не тиснути на фахівця недовірою і не нав’язувати власний план дій. Якщо SMMник виконує ваші побажання замість того, щоб самостійно планувати роботу, не варто очікувати від нього досягнення цілей проєкту.

 

Але водночас з першого дня роботи не варто давати новому співробітнику абсолютну свободу, тому що існують…

 

  • Фінансові ризики. Не варто під час випробувального терміну відразу погоджувати великий рекламний бюджет, дорогі спецпроекти, масштабні колаборації з блогерами тощо. Для всіх ініціатив нового співробітника визначте тестовий бюджет, що вам не шкода витратити на експеримент навіть у разі його провалу. У залежності від результатів тестів можна приймати подальші рішення. Після декількох успішних запусків ви зможете більше довіряти фахівцю і послабити контроль.

 

  • Репутаційні ризики. Мабуть, вам відомі випадки, коли один невдалий жарт у соціальних мережах пробив широченну діру в репутації бренду. Тут діє той самий принцип, що з бюджетом. На перших етапах погоджуйте весь контент та колективно обговорюйте ідеї, що видаються сумнівними. Намагатися дати оцінку креативу — той ще виклик, проте, сподіваюся, ви зможете відрізнити несуттєве експериментальне відхилення у tone of voice від бомби, що розірве ваші соцмережі.

 

Якщо протягом 1-2 місяців випробувального терміну ваш новий співробітник успішно впорався з об’ємом задач, впевнено аргументував свої ідеї, пропонував ініціативи, що спрацювали, і досяг показників, котрі прогнозував на старті, вітаю! Ви знайшли нового члена команди, що буде корисний вашому бізнесу.

 

Продовжуйте трекати результати та не забувайте: на гарних фахівців великий попит, тож зі свого боку також забезпечте комфортні умови та можливості для професійного і кар’єрного зростання.

 

Бонус: 5 універсальних жорстких питань для співбесіди

 

Ці питання побудовані таким чином, що на них немає єдиної вірної відповіді, але будь-яка відповідь дасть матеріал для роздумів.

 

— Як, на вашу думку, SMM зараз може бути корисним нашому бізнесу?

 

— Як ми зможемо оцінити ефективність вашої роботи наприкінці випробувального терміну? 

 

— Як ви плануєте побудувати роботу з командою проєкту на першому етапі співпраці?

 

— За якими показниками ви плануєте вимірювати результативність SMM-стратегії, і чому? 

 

— Який ваш попередній досвід найбільше відповідає задачам, що стоятимуть перед вами у рамках нашого проєкту? 

 

Соц мережі SMM-студії 8tag:

Instagram Катерини – @mojave.ave

Instagram 8tag – @8tag.studio

Facebook – 8tag.me

 

Знайти роботу в SMM можна ось тут:
Вакансії

 

Знайти SMM спеціаліста:

Опублікувати вакансію (BETA)

Image 0
0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest

0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі